Menu

big little travels

Blog podróżniczy dwóch przyjaciółek, które uwielbiają odkrywać nowe miejsca

Edynburg - magiczne miasto

kornaliag

Stolica Szkocji to miejsce niesamowicie urokliwe. To naprawdę dziwne, że miasto nie jest jeszcze bardzo popularne wśród turystów. Edynburg zachwyca zabytkową, chłodną, elegancką zabudową. Jednolity styl architektoniczny oraz piękna zieleń skoncentrowana w wielu parkach i skwerach tworzą razem bardzo spójną całość oraz krajobraz charakterystyczny dla północnej części Wielkiej Brytanii. Wycieczka do Edynburga to bardzo dobry pomysł  na przedłużony weekend – na jego szczegółowe zwiedzanie powinny wystarczyć 3-4 dni. Jak wiadomo, trzeba mieć sporo szczęścia, żeby wybrać się w ten rejon Europy i trafić na dobrą pogodę, ale jeśli tak się stanie, miasto z pewnością Was urzeknie. Dusza miasta ujawnia się po zmroku, gdy jego zabudowa wydaje się być jeszcze bardziej mroczna. Wtedy można zrozumieć dlaczego stolica Szkocji stała się inspiracja dla wielu pisarzy – to tu w jednej z kawiarni w centrum J.K. Rowling pisała „Harrego Pottera”.

Ciekawą rzeczą w tym mieście był absolutny brak korków – mieszkańcy w większości przemieszczają się komunikacją miejską (głównie autobusami) ze względu na dość duże ograniczenia w ruchu aut w centrum. Przez to nawet w godzinach szczytu w mieście nie ma zbyt wielu samochodów.

Miłym zaskoczeniem jest również spokój jaki tu panuje – większość sklepów i lokali jest zamykanych stosunkowo wcześnie, później ruch na mieście praktycznie zamiera.

 

Atrakcje

Edynburg to miejsce, w którym nie trzeba mieć jakiegoś konkretnego planu – dobrym pomysłem jest długi spacer po centrum i cieszenie się specyficzną atmosferą tego miasta. Niemniej jednak w Waszym planie wycieczki z pewnością powinny znaleźć się takie miejsca jak:

 

The Royal Mile

zmin4

 

Reprezentacyjna, najważniejsza pod względem historycznym ulica, stanowiąca część Starówki o łącznej długości ok. 1 mili. Łączy ona dwa bardzo ważne punkty na mapie miasta – Zamek w Edynburgu oraz Pałac Holyrood.

 

Calton Hill

IMG_35732

Wzgórze znajdujące się na końcu głównej ulicy handlowej Princess Street, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Zdecydowanie najlepsze miejsce na podziwianie panoramy stolicy Szkocji.

 

Princess Street Gardens

zmin5

Park położony w centrum miasta, u podnóży zamku i obok jednej z głównych ulic handlowych Edynburga.  Miejsce w którym wolny czas spędza wiele mieszkańców miasta. Teren idealny na odpoczynek w otoczeniu pięknej przyrody i zabytków.

 

Greyfriars Kirk i Greyfriars Bobby

 zmin3

Miejsce upamiętniające historię, która poruszyła wiele osób na całym świecie. Greyfriars Bobby to pies rasy Skye Terrier, który po śmierci swojego właściciela w 1858 roku czuwał przy jego grobie codziennie przez 14 lat. Po śmierci psa wzruszeni jego postawą mieszkańcy Edynburga postanowili upamiętnić wydarzenia pomnikiem zwierzęcia. Historia ta doczekała się wielu publikacji, a postać Bobbiego została utrwalona w wielu książkach i filmach, których akcja bardzo często odbiegała jednak od prawdziwych wydarzeń.

 

Victoria Street, Grassmarket Square

zmin

Najbardziej instagramowe miejsca w całym mieście. Na ulicach znajduje się wiele lokalnych butików i ciekawych knajpek oraz antykwariatów.          

 zmin2

 

Plaża Portobello

Rzadko kiedy pogoda w Szkocji pozwala na plażowanie – maksymalna temperatura w lato to tutaj ok 23 ℃. Jeśli jednak jest słonecznie warto wybrać się na spacer nad wybrzeże, które podobnie jak całe miasto posiada swój surowy, ciekawy klimat.

© big little travels
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci